A cukorbetegség, mint népbetegség
Napjaink egyik legelterjedtebb népbetegsége, a cukorbetegség lakosságunk 8%-át érinti. A leggyakoribb anyagcserebetegség a világon, a szövődményei pedig jelentősen rontják a beteg életminőségét. De mi is okozza, hogyan kezelhetjük?
Mit nevezünk cukorbetegségnek?
A cukorbetegség (diabétesz) egy olyan anyagcsere betegség, ami a cukor túlzott felgyülemlését jelenti a beteg vérében. A glükóz nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, hiszen az egyik legjobb energiaforrásnak számít. Hasznosulása a sejtekbe való beépülést követően, az inzulin hormon segítségével történik.
A cukorbetegség fajtái
Prediabétesz
A prediabétesz egy állapot, ami közvetlenül előzi meg a cukorbetegséget. A normál határétéket meghaladó vércukorszint jellemzi.
Terhességi cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség a terhesség folyamán jelentkezik. Hormonális változások idézik elő, így azok helyreállásával meg is szűnik. Fontos mind az anyuka, mind a magzat egészségének védelmében minden utasítás betartása!
Az 1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka az inzulintermelő sejtek pusztulása. Ezek hiányában a szervezet inzulinhiányos állapotba kerül. Legtöbbször autoimmun eredetű, azonban genetikai hajlam vagy akár vírusok is előidézhetik. Túlnyomó többségben gyermekeknél és fiatalkorúaknál diagnosztizálják.
Legfőbb tünetei a látványos és hirtelen fogyás, a gyakori vizeletürítés és a fokozott szomjúság.
A 2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség megjelenését a sejtek felületén található inzulin receptorok számának fogyatkozása okozza. Ebben a típusban már nem csak közvetlen okok állnak a háttérben: az egészségtelen életmód, az elhízás és a magas vérnyomás hatalmas mértékben növeli a kialakulás kockázatát. Felnőtteknél és érett korúaknál fordul elő legtöbbször.
Jellemző mellékhatás a bőrviszketés, száraz, vízhiányos bőr, végtagzsibbadás, látásromlás és a lassan és nehezen gyógyuló sebek.
Az inzulin hormon és annak szerepe
Az inzulin hormon a hasnyálmirigyünk Langerhans szigeteiben található, béta-sejtek sejtek termelik. Feladata segíteni a cukor beépülését a sejtekbe.
Legfőbb funkciói a vércukorszint megfelelő tartományon belül tartása, illetve gátolja a glikogén, zsír és fehérje lebontását is.
Ha a hasnyálmirigy optimálisan működik, képes napi 40-50 egységnyi inzulint is előállítani, melynek fele a májban, negyede pedig a vesékben bomlik el.
Mitől alakul ki a cukorbetegség?
Sokan abban a tudatban vannak, hogy a cukorbetegség a magas cukortartalmú ételek mértéktelen fogyasztása miatt alakul ki. Ez azonban önmagában nem okozna diabéteszt, egy sor különböző kiváltó oka is lehet: elhízás, mozgásszegény életmód, rostokban, gyümölcsökben és zöldségekben szegény étrend.
Mit lehet tenni, hogy megelőzzük a cukorbetegség kialakulását?
Érdemes elkerülni a finomított szénhidrátok rendszeres fogyasztását és odafigyelni a napi kalóriaszükségletre. A mindennapos testmozgás (minimum 30 perc) és a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend (zöldség, gyümölcs, rostok, hal) jelentős mértékben csökkentik a kockázatot! Mivel a háttérben genetikai hajlam is állhat, ennek tudatában, fokozott figyelmet kell szentelni és céltudatosan védekezni ellene.
A cukorbetegség kezelése
A tudomány jelen állása szerint, a cukorbetegség nem gyógyítható, élethosszig tartó kezelést igényel. Folyamatos kontroll mellett (vércukorszint mérés) majdnem teljes életet élhet a beteg. Kellő odafigyeléssel, rendszeres vércukorszint méréssel elkerülhetőek a kialakuló szövődmények is.
A diéta és a testmozgás, a gyógyszeres kezelés (2-es típusú cukorbetegségnél), illetve az inzulin pótlása (injekció) egyaránt a kezelés részét képezik, a cukorbetegség típusától függően.
Webshopunkban megbízható pontosságú vércukorszintmérők és tesztcsíkok széles választéka várja!