Hogyan segíthetünk szervezetünknek elkerülni az őszi betegségek időszakát?
Ahogy beköszönt az ősz, a hűvösebb időjárás és a gyakori időjárás-változások miatt fogékonyabbak vagyunk különböző betegségekre. A párás és nyirkos időben könnyebben terjednek a baktériumok és a vírusok. Ilyenkor a legjobb amit tehetünk, hogy immunrendszerünket felkészítjük a megfázásos időszakra, hiszen szervezetünk nyári vitaminraktárai igencsak lecsökkennek. Egy kis odafigyeléssel, praktikákkal segíthetünk immunrendszerünknek, hogy könnyebben legyőzze a betegségeket.
Megelőzés mindenekelőtt
Amit mindenképpen tegyünk meg, hogy próbáljunk minél többet mozogni a szabad levegőn, ha az időjárás is engedi. Ne legyünk sokáig zárt térben, időközönként szellőztessük ki a szobákat. A mozgás erősíti a szívünket, növeli a pulzust, ellenállóbbá teszi az immunrendszert. Próbáljuk kerülni vagy minimálisra csökkenteni a stresszt, mert ez az immunrendszerünk egyik legnagyobb ellensége. Időközönként próbáljunk meg olyan nyugalmas időszakokat beiktatni mindennapjainkba, amikor csak magunkkal törődünk és azt csinálhatunk amit igazán szeretünk. A rendszeres mozgás és a nyugodt életvitel mellett még számos dologgal támogathatjuk szervezetünket:
Vitaminok: Talán a legfontosabbak szervezetünk számára a megfelelő vitaminok bevitele. Ideális esetben egészséges táplálkozással be tudunk vinni elegendő vitamint és ásványi anyagot a szervezetünkbe, azonban az őszi időszakban ez nagyon nehéz. Ilyenkor sokkal kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll rendelkezésünkre. Ebben az esetben jó, ha van otthon néhány esszenciális vitamin:
A C-vitamin egy erős antioxidáns, amely segíti a fehérvérsejtek működését és növeli az ellenálló képességet a fertőzésekkel szemben. A megfázásos időszakban nélkülözhetetlen.
A másik esszenciális vitaminunk a náthás időszakban a D-vitamin. A napsütötte órák lecsökkenésével a D-vitamin raktáraink is fokozatosan lecsökkennek, így elengedhetetlen a pótlása. Kulcsszerepet játszik az immunrendszer működésében és a csontok egészségének megőrzésében is.
Az E-vitamin egy másik erős antioxidáns, amely segít a sejtek védelmében és az immunrendszer működésében.
Az A-vitamin fontos a nyálkahártyák egészséges működéséhez, amelyek az első védelmi vonalat jelentik a kórokozókkal szemben.
A B-vitaminok, különösen a B6-, B9- (folsav) és B12-vitaminok, hozzájárulnak az immunrendszer működéséhez és az energiatermeléshez.
Az ashwagandanak számos egészségügyi előnye van szervezetünkre. Gyulladáscsökkentő, stresszcsökkentő és antioxidáns tulajdonságának köszönhetően növeli a test védekező rendszerét, az immunsejtek aktivitását.
Párásítók: A náthás időszakban extrán fontos, hogy szájnyálkahártyánk ne száradjon ki. Ha veszít nedvességtartalmából, a kórokozók sokkal könnyebben meg tudnak rajta telepedni és elszaporodni. Érdemes legalább éjszakára párásítót használni a hálószobánkban, hogy a levegő páratartalmának növelésével nyálkahártyánk nedvességtartalma is visszaálljon, így nehezebben leszünk fogékonyak a betegségekre.
Fényterápia: A fényterápiás készülékeket széles körben alkalmazzák betegségek megelőzésére és a már kialakult tünetek enyhítésére, különösen olyan állapotoknál, amelyekre a természetes napfény hiánya vagy az időszaki változások gyakorolhatnak hatást. Stimulálja immunrendszerünket, serkenti az anyagcserét, aktivizálja a gyenge immunrendszert, javítja az alvásminőséget, segít a frontérzékenyeknek átvészelni az ilyenkor tapasztalt kellemetlen tüneteket.
Elektromos melegítőpárnák: Az izmok melegen tartása segít lazítani a feszült izmokat, javítja a vérkeringést és csökkenti az izomfájdalmakat és görcsöket, amelyek gyakran a hideg idő miatt fokozódnak. A feszült izmok melegítése segít enyhíteni a fejfájást és a különböző izomfájdalmakat, amelyek gyakoriak influenzás betegeknél.
Tüneteink enyhítése
A betegségek kezelésének módja függ az adott betegség típusától és súlyosságától. Amennyiben súlyosabb vagy hosszan tartó tüneteket tapasztalunk, mindig konzultáljunk orvosunkkal. A tünetek enyhítése mellett pihenjünk sokat, fogyasszunk elegendő folyadékot és tartsuk be az orvos által előírt kezelést a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Láz esetén fontos rendszeresen követni a testhőmérsékletünket. A lázas állapot az immunrendszer reakciója a fertőzésre. Használjunk digitális lázmérőt testhőmérsékletünk pontos méréséhez. A testünk hőmérséklete normál állapotban 36-37 °C között van, a 37-38 °C közötti testhőmérsékletet hőemelkedésnek, a 38 °C felettit pedig láznak nevezzük. Lázas állapotban fontos, hogy pihenjünk és ne terheljük túl szervezetünket. A pihenés segít immunrendszerünknk a fertőzés elleni harcban.
Az arcszauna gőze segít a száraz és irritált orrnyálkahártya nedvesítésében. Egy száraz nyálkahártya könnyebben sebezhetővé válik a kórokozókkal szemben. Meleg párája segít enyhíteni a száraz köhögést, az orrdugulást és megnyugtatni az irritált orrnyálkahártyát. Az arcszauna gőze csökkenti az arc és a torok gyulladását, ami gyakori tünet nátha és influenza során.
A meleg tea segít megnyugtatni a torkot és jelentősen hozzájárul a megfelelő folydékpótláshoz, amely a náthás időszakban kiemelten fontos. A gyógynövényes teák, például a kamillatea vagy a gyömbértea segítenek a légutak tisztításában és a torokfájás enyhítésében. Ízesíthetjük mézzel, ami nemcsak finom, hanem gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Segít enyhíteni a torokfájást és a köhögést.
Egészségünk védelme érdekében az egészséges életmód és a megelőző intézkedések a legjobb módjai annak, hogy átvészeljük az őszi betegségek időszakát. A már kialakult betegségeket pedig sok pihenéssel, elegendő folyadékfogyasztással és a fentebb sorolt praktikákkal vészelhetjük át könnyebben.
webáruházunkban számos termék áll rendelkezésére, amellyel megelőzheti, illetve könnyebben átvészelheti a kellemetlen tüneteket.